Klej do etykietowania musi być dostosowany do rodzaju tworzywa. Jaki wybrać?
Choć dla wielu etykietowanie może wydawać się łatwą czynnością, w rzeczywistości wymaga odpowiedniej wiedzy. Klej musi być bowiem dopasowany do rodzaju tworzywa, aby etykieta nie tylko idealnie do niego przylegała, ale także nie przebijała. Istnieje wiele rodzajów substancji klejących. Jakie wybrać do konkretnych rodzajów surowca?
Klej na zimno
Jest to klej występujący zarówno w stałej, jak i płynnej postaci, który można stosować bez podgrzewania. Jego zastosowanie to w szczególności łączenie papierowych elementów; z tego powodu świetnie sprawdzi się podczas przyklejania etykiet na pudełka. Jedną z odmian kleju na zimno są tak zwane kleje błyskawiczne. Ich główną cechą jest bardzo szybki czas wiązania, dlatego musimy bardzo uważać podczas ich stosowania.
Klej termotopliwy
Użycie tego typu kleju wymaga podgrzania go do odpowiedniej temperatury. Choć jego wykorzystanie wymaga większych umiejętności niż w przypadku kleju na zimno, to rekompensuje on ten fakt licznymi możliwościami zastosowania. Kleje termotopliwe świetnie nadają się bowiem do przyklejania etykiet nie tylko na papierowe konstrukcje, ale także doskonale wiążą je z drewnem, szkłem oraz różnorodnymi tworzywami sztucznymi. Należy jednak pamiętać, że klej termotopliwy nie jest odpowiedni do klejenia materiałów, które są wrażliwe na wysokie temperatury.
Klej skrobiowy
Jest to jeden z najbardziej naturalnych klejów, ponieważ pochodzi z odnawialnych źródeł, a także jest biodegradowalny. Używa się go przede wszystkim podczas procesu etykietowania opakowań wykonanych z tektury falistej, jednak sprawdzi się także przy innego rodzaju papierach. Jest to dobry wybór dla każdego, kto ceni sobie jak najmniejszą ingerencję w środowisko naturalne.
Klej syntetyczny
Jeśli zależy nam na precyzyjnym przyklejeniu etykiety do szkła, drewna, tworzyw sztucznych, ceramiki czy metali, wówczas powinniśmy postawić na klej syntetyczny. Nie jest on naturalny, jednak niewątpliwie ma największe zastosowanie i nadaje się do największej liczby powierzchni. Co ważne, niektóre z klejów syntetycznych nie rozpuszczają nawet plastiku, w przeciwieństwie do tych termotopliwych. Inne natomiast można wykorzystać do łączenia wyjątkowo trudnych materiałów, takich jak metal, ponieważ nie uszkadza ich temperatura nawet do 800°C.
Przed rozpoczęciem procesu etykietowania warto bardzo dokładnie zapoznać się z materiałami, które zamierzamy łączyć. Dzięki temu mamy szansę na dobry dobór kleju, a to gwarantuje nam sukces.