3 popularne technologie klejenia w poligrafii. Którą z nich wybrać?
Trwałe łączenie elementów jest niezbędne w niemal wszystkich procesach przemysłowych. Nie można się bez niego obejść także w przypadku poligrafii, gdzie szczególną popularnością cieszy się używanie klejów. Często okazują się one znacznie bardziej efektywne niż stosowanie klasycznego łączenia przy pomocy szycia nićmi czy drutem, a przy tym są o wiele bardziej uniwersalne. W zależności od potrzeb i charakterystyki danego materiału sięga się po różne technologie klejenia oraz rozmaite preparaty od klejów dyspersyjnych Henkel po kleje zwierzęce. Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu nieco bliżej.
Do czego są wykorzystywane kleje i jak można je aplikować?
Przy produkcji poligraficznej kleje mogą być wykorzystywane do rozmaitych zastosowań, zwłaszcza przy procesach introligatorskich. W większości przypadków służą one do oprawy czasopism, folderów oraz książek, a także łączenia opakowań oraz nakładania wszelkiego rodzaju powłok, szczególnie folii. W zależności od sytuacji kleje aplikuje się powierzchniowo metodami natryskowymi lub przy pomocy wałków, a także punktowo, za sprawą natrysku, jak również przez polewanie.
Z jakich klejów korzysta się w poligrafii?
W poligrafii wykorzystywane są różne rodzaje klejów. Szczególną popularnością cieszą się kleje poliuretanowe (PUR), które sprawdzają się zarówno przy aplikacji natryskowej z użyciem dysz, jak i powierzchniowej z zastosowaniem wałków. Mają one dość niską temperaturę podawania, co usprawnia cały proces nakładania. Dużym zainteresowaniem cieszą się też kleje dyspersyjne, stosowane samodzielnie i cenione z uwagi na swą miękkość, kluczową np. przy oprawie książek. Są one też niejednokrotnie używane jako podkład pod klasyczne kleje termotopliwe (hot melt), których stosowanie oznacza jednak spore zużycie energii. Poza nimi wciąż używane są także tradycyjne kleje pochodzenia zwierzęcego tzw. glutynowe.