Błyszcząca czy matowa? Jaką folię wybrać do uszlachetnienia zaproszeń ślubnych?
Jednym z druków, które w największym stopniu powinny wyróżniać się swoją elegancją, są ozdobne zaproszenia ślubne. Przy ich projektowaniu stosuje się różne techniki zwiększania atrakcyjności gotowego wyrobu, wykorzystując specjalne materiały, czy używając różnych technologii zdobienia. Jednym z rozwiązań, które staje się coraz modniejsze, jest użycie foli strukturalnej do uszlachetniania druków. Przekonajmy się, co można dzięki niej zyskać.
Na jakich podłożach drukuje się zwykle zaproszenia ślubne?
Zaproszenia ślubne z reguły są drukowane na papierach i kartonach ozdobnych, które wyróżniają się swoją barwą, grubością oraz specjalną i niezwykle bogatą fakturą, nierzadko powstającą w procesie tłoczenia. Może ona przypominać rozmaite powierzchnie np. czerpane płótno, naturalną skórę czy lekko chropowatą powierzchnię drewna. Istnieje również możliwość wykorzystania podłoża, które będzie całkowicie gładkie. Ponieważ zwykle nie prezentuje się ono jednak zbyt efektownie, często powierzchnia jest dodatkowo uatrakcyjniana przez nałożenie folii. Może ona być błyszcząca lub matowa – w tym drugim przypadku na wybranych miejscach nierzadko dodaje się jeszcze punktowo warstwę błyszczącego lakieru, co daje bardzo ciekawe i urozmaicone rezultaty. Na wszystkich podłożach można również zastosować folię metalizowaną – srebrną, miedzianą albo złotą. Ciekawą alternatywą może być użycie folii strukturalnej.
Czym jest folia strukturalna?
Folia strukturalna to warstwa dość cienkiego tworzywa sztucznego, które jest nakładane na powierzchnię gładkiego papieru lub kartonu, powodując zmianę jego wyglądu. Ma ona bardzo wyraźnie widoczną i łatwo wyczuwalną fakturę, będącą zwykle rodzajem geometrycznego wzoru, a jej użycie daje efekt trójwymiarowości. Najczęściej spotyka się folie będące typem regularnej kratki, drobnych i równomiernie rozmieszczonych występów, sfalowań bądź linii. Są też folie imitujące skórę, gąbkę, drewno czy kamień naturalny.