Sposoby zabezpieczania wydruków przed zabrudzeniami
Większość wykorzystywanych w poligrafii podłoży – papierów, kartonów czy tektur – jest stosunkowo mało odporna na czynniki zewnętrzne, które mogą spowodować ich zanieczyszczenie już po zakończeniu całego cyklu produkcyjnego. Ponieważ w wielu przypadkach wyroby te pełnią funkcję opakowań, ulotek reklamowych czy innych przedmiotów, których czas użytkowania powinien być dość długi, często stosuje się specjalne techniki będące dodatkowym zabezpieczeniem powierzchni.
Znakomitym przykładem są tu folie do uszlachetniania druków. Przekonajmy się, czym się one wyróżniają i zobaczmy, kiedy korzysta się z nich najczęściej.
Co warto wiedzieć o foliach do uszlachetniania druków?
Sposobem na zwiększenie atrakcyjności danego druku jest umieszczenie na jego powierzchni niezwykle cienkiej folii tworzywa sztucznego o wysokiej przezierności. Będzie ona sprawiała, że nadruk stanie się bardziej błyszczący i efektowny dzięki poprawie nasycenia barw uzyskiwanej za sprawą bardziej równomiernego rozkładu padającego światła. Co równie ważne, podłoże stanie się też odporne na wszelkiego rodzaju zabrudzenia, a w znacznej mierze także zachlapanie i podwyższoną wilgotność. Folia ochroni przed ścieraniem się nadruku, zarysowaniem papieru czy kartonu. Warto też pamiętać, że poza foliami przezroczystymi w odmianie błyszczącej i matowej korzysta się również z folii metalizowanych – głównie srebrnych, złotych lub miedzianych, a także dających efekt lustra. Będą one znacznie podnosiły walory wizualne wyrobu, a także w dużym stopniu chroniły i usztywniały użyte podłoże.
Jak nakłada się folie?
Folie przeznaczone do laminowania papieru bądź kartonu są nakładane na zimno lub na gorąco. W pierwszym przypadku tworzywo przywiera do podłoża, ponieważ znajduje się na nim klej, który wiąże po dociśnięciu specjalnym cylindrem. W drugim folia jest podgrzewana, co pozwala na aktywowanie kleju, a później przyciskana obracającym się walcem.