Prawidłowa technika nakładania kleju
W każdej czynności, która związana jest z łączeniem ze sobą różnych tworzyw ważny jest nie tylko przemyślany dobór materiałów wysokiej jakości, ale i duża staranność wykonania. To dotyczy zarówno odpowiedniego wymierzenia materiału, wycięcia go oraz ułożenia, jak również prawidłowej techniki nakładania kleju, który będzie je spajał łącząc w całość. Będzie miało to wpływ zarówno na końcowy efekt wizualny, ale i trwałość gotowego produktu. Jeśli nie wiesz, na co dokładnie zwrócić uwagę podczas wykonywania tej czynności, zachęcamy do zapoznania się z resztą artykułu.
Zweryfikuj rodzaj tworzywa
Nie każdy klej sprawdzi się do każdego tworzywa; nawet stosując prawidłową technikę nakładania efekt może być niezadowalający i nietrwały, jeśli produkt zostanie źle dobrany. Na przykład do tektury, papieru fotograficznego czy szkła przeznaczone są inne produkty niż do tworzyw sztucznych i nie zawsze można je stosować zamiennie. Przed przystąpieniem do zakupów sprawdź oznaczenia na materiałach, które naprowadzą Cię na wybór prawidłowego produktu.
Starannie przygotuj powierzchnię
Materiały, na których będziesz pracować muszą zostać rzetelnie przygotowane, aby dobrze się połączyły bez ryzyka odchodzenia od siebie po wyschnięciu spoiwa. Do prawidłowych technik nakładania kleju należy więc czynność, którą wykonuje się… wcześniej. Z powierzchni materiału należy usunąć nierówności oraz zabrudzenia. Zaliczają się do nich nie tylko kurz czy tłuszcz, ale i rdza. Oczyszczanie może być fizyczne (ścieranie, szlifowanie) lub chemiczne (za pomocą środków takich jak aceton lub alkohol, ale nie benzyna).
Zadbaj o szczegóły podczas aplikacji
Prawidłowo nałożony klej musi mieć odpowiednią szczelinę, która różni się w zależności od produktu. Może to być kilka centymetrów lub zaledwie trzy milimetry bądź też jedna dziesiąta milimetra. Zwróć uwagę na to, aby nie była zbyt duża, ponieważ produkt nie będzie miał możliwości utwardzenia się. Pamiętaj również o tym, aby docisnąć warstwę nałożonego kleju z wyważoną siłą, która zależy od jego grubości. Dzięki temu unikniesz wypłynięcia lub odbijania się powierzchni.