Klej introligatorski – czym kierować się podczas jego wyboru?
Klej introligatorski, inaczej nazywany poligraficznym, stanowi podstawowe narzędzie pracy dla wszelkiego rodzaju artystów, pracowników biurowych czy członków agencji reklamowych. Przemysł drukarski i związane z nim zawody opanowały w sposób doskonały sztukę oprawiania, wykończania materiałów schodzących z prasy. Do ułatwienia tego zadania służą dziesiątki rodzajów akcesoriów. Jednym z nich są różnorakie spoidła łączące papier.
Rodzaje klejów introligatorskich
Przez setki lat historii, począwszy od pierwszych czcionek Gutenberga, cywilizacja wykształciła mnóstwo typów klejów. W przybliżeniu można je podzielić na trzy zasadnicze grupy. Do pierwszej należą tak zwane materiały termotopliwe. Ideą działania jest tutaj rozgrzewanie polimerowej substancji stałej, aby ta przekształciła się w łączącą ciecz. Do nich dodaje się wiele substancji, które modyfikują działanie. Żywice naturalne lub syntetyczne pozwalają na uzyskanie właściwej zwilżalności, z kolei antyutleniacze konserwują twór. Woski obniżają temperaturę pracy, a plastyfikatory uelastyczniają spoinę. Drugą grupę stanowią bardzo popularne kleje dyspersyjne na bazie homomeru polioctanu winylu (PVAC) lub octanu etylenowo – winylowego (EVA). Ich wyjątkowo wysoka jakość związana jest z łatwym chłonięciem powierzchni, bardzo dużą wytrzymałością spoiny, a także znamienną adhezją. Ostatni typ reprezentują produkty glutynowe pochodzenia zwierzęcego. To najstarszy sposób łączenia materiałów.
Wykorzystywanie klejów introligatorskich
Mają one szerokie zastosowanie, nie tylko w przemyśle poligraficznym, ale także w gospodarstwie domowym. Możemy przeznaczyć je do klejenia papieru, kartonu, tkanin, drewna, korka, folii, tworzyw sztucznych, skóry i powierzchni skóropodobnych. Sprawdzą się idealnie w modelarstwie, pracach artystycznych bądź wykończeniowych.
Na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie?
Wybierając odpowiedni dla nas produkt, należy kierować się myślą o potrzebie najwyższej jakości. Aby decyzja była odrobinę prostsza, musimy zagłębić się w analizę kluczowych parametrów. Warto abyśmy sprawdzili temperaturę wrzenia czy też zapłonu materiału. Istotne może okazać się pH, lepkość oraz gęstość substancji. Dodatkową kwestią jest rozpuszczalność w wodzie, odporność na warunki zewnętrzne, trwałość na przestrzeni dekad lub nawet wieków, współczynniki adhezji bądź kohezji.