Domowe klejenie klejem na gorąco: gdzie bezpiecznie go używać?
Klejenie na gorąco jest sposobem łączenia wielorakich materiałów, polegającym na pokryciu powierzchni rozgrzaną spoiną oraz ich dociśnięciu. Połączenie wykonane w ten sposób charakteryzuje się estetyką, a także imponującą odpornością mechaniczną. Z innych dodatkowych cech, wartym wspomnienia faktem jest łatwa możliwość oddzielenia sklejonych rzeczy dzięki punktowemu nagrzaniu obszaru roboczego.
Technika klejenia na gorąco
Aby rozpocząć pracę należy zaopatrzyć się w pistolet elektryczny, który będzie zasilany kablem lub akumulatorem. Do takiego sprzętu będziemy wkładać zestalony klej w formie sztyftów (najczęściej 11 milimetrów średnicy), który pod wpływem działania grzałki zacznie się topić. Taka masa wypłynie z dozownika wprost na powierzchnię elementu. Następnie przykładamy drugą część, którą chcemy połączyć i takie spojenie przyciskamy przez kilka sekund. Po czasie ostygnięcia kleju (do temperatury pokojowej) łączenie wykazuje się już pełną trwałością.
Przykłady zastosowań kleju na gorąco
Urządzenie wykorzystamy do sklejenia prawie wszystkich znanych i często stosowanych materiałów – kartonu, papieru, plastiku, elementów drewnianych lub nawet metalowych po wcześniejszym nagrzaniu powierzchni. Różne typy dysz pozwolą nam na połączenie rzeczy, które są położone w trudno dostępnych miejscach. Pistolet umożliwia również precyzyjne dopasowanie drobnych części bez nieprzyjemnego zabrudzenia rąk, jak to się dzieje w przypadku tradycyjnych sposobów. Dzięki nierzucającemu się w oczy łączeniu i uniwersalności, klej na gorąco ma ogromną ilość zastosowań w codziennym życiu. Możemy go używać zarówno w zaawansowanych pracach stolarskich i wykończeniowych (klejenie mebli, fugowanie, przyklejanie płytek ceramicznych, przygotowanie tapicerki, montaż kolumn głośnikowych), w drobnych zabiegach naprawczych w gospodarstwie domowym (klejenie zabawek, uszczelnianie połączeń), a także w modelarstwie oraz technice decoupage.
Zaopatrzenie się w potrzebne elementy
W sklepach odnajdziemy wiele wariantów i typów sztyftów. Dzięki tej różnorodności na pewno znajdziemy interesujący nas przykład. Najczęściej sprzedawane są w formie bezbarwnych walców o różnych dostępnych długościach i szerokościach. Ponadto znajdziemy także kolorowe elementy, często z dodatkiem błyszczącego, mieniącego się w świetle brokatu. Same pistolety są prawie zawsze kompatybilne z najpopularniejszymi wkładami, a dzieli je się na zasilane z sieci lub akumulatora. Warto jednak zapytać pracownika sklepu o poradę w wyborze odpowiedniego sprzętu.